36th Vilnius Jazz Festival. 12-16 October, 2022
Vilnius Jazz'2006
Pepa Päivinen Quartet (Suomija):

Pepa Päivinen - reeds
Timo Kämäräinen - guitar
Ville Huolman - bass
Mikko Hassinen - drums

Saksofonininkas Perti Pepa Päivinen – vienas reikšmingiausių šiandieninio Suomijos džiazo muzikų, šiaurietiškojo free džiazo novatorius, Georgia Award laureatas (2000).

Jis - multiinstrumentininkas, išsiskiriantis skambesio rapsodiškumu ir energingumu, pučiantis sopraninį, tenorinį, baritoninį saksofonus, fleitą, klarnetą, bosinį klarnetą.

Į džiazą atėjęs per progresyvųjį roką, bemaž du pirmuosius savo muzikinės karjeros dešimtmečius Pepa Päivinenas buvo savotišku muzikiniu chameleonu – jis grojo gausybėje pačių įvairiausių projektų, sugebėdamas išlikti šešėlyje, ir kaupė patirtį bei milžinišką šiandien naudojamų raiškos priemonių žodyną. Visada garsėjęs kaip darbo maniakas, saksofonininkas buvo nuolat užimtas gausybėje projektų, tarp jų Anthony Braxtono Braxtonia, suomiškojo Frank Zappos analogo Juka Tolonen grupėje, Jukkis Uotila kvintete, Palle Mikkelborgo vadovaujamame EBU bigbende Danijoje; jis yra saksofonų kvarteto Saxperiment bendraįkūrėjas; nuo 1985 groja UMO orkestre. Ilgą laiką - net 15 metų Pepa Päivinenas muzikavo legendiniame Edvardo Vesalos free džiazo orkestre Sound and Fury (1984-1999), dalyvavo įrašant jų chrestomatinį albumą Ode to the Death of Jazz (1989).

Edvardo Vesalos paskatintas 1997 saksofonininkas pradėjo solinę karjerą. Jis suformavo labai greitai pripažinimo sulaukusį Pepa Päivinen Trio, nuolat muzikavusį tiek Suomijoje tiek ir už jos ribų. Jau pirmasis jo autorinis projektas Umpsukkelis (1999) buvo pavadintas Suomijos metų albumu, o 2002 Pepa Päivinen Trio pavadintas geriausiu Suomijos džiazo kolektyvu.

Pepa Päivinen Qartet susiformavo 2004 prie trio prisijungus talentingam gitaristui Timo Kämäräinen. Šiame kolektyve apie penkiasdešimtmetį lyderį susibūrė itin talentingi jaunosios kartos Suomijos džiazo muzikai. Pernai pasirodė puikių vertinimų sulaukęs debiutinis kvarteto albumas Tiram Num.

Kvartete groja vienas paklausiausių Suomijos gitaristų tiek scenoje, tiek studijoje Timo Kämäräinen. Savo simpatijas dalinantis tarp džiazo ir roko gitaristas ir kompozitorius išsiskiria elegantiškumu, virtuoziškumu ir lankstumu bei savita kūrybos filosofija, kur itin akivaizdi jo solo albume Unea.

Nuo pat vaikystės muzika Timo Kämäräinenui tapo antrąja kalba. Dar paauglystėje, susižavėjęs grupės Kiss albumu, jis subūrė savo pirmą ansamblį Tigers, kuriame grojo klavišiniais. Vėliau jo simpatijas užkariavo Bitlai. Savo pirmąją gitarą Timo Kämäräinenas įsigijo 1988, ir netrukus grojo rokenrolus Led Zeppelin ar Jimi Hendrix stiliuje. Vėliau jo raidą įtakojo džiazas ir progresyvusis rokas ir tokie muzikantai kaip Charlie Parker, Frank Zappa, John McLaughlin ar Pat Metheny.

Komponuoti Timo Kämäräinenas pradėjo studijuodamas Sibelijaus muzikos akademijoje. Baigęs studijas gitaristas ir kompozitorius įsitvirtino Helsinkyje, kur su daugeliu Suomijos grupių grojo įvairią muziką - nuo eksperimentinio roko iki free džiazo. Tarp jo kūrybinių bendražygių Ismo Alanko Säätiö, Eeppi Ursin, Eero Koivistoinen Music Society, Timo Hirvonen ir kt.

Pastaruoju metu be muzikavimo su Pepa Päivinenu universalusis muzikas koncentruojasi į darbą su grupe Beagon ir savo solinius projektus - pernai pasirodė jo solo albumas Unea. Jis taip pat dirba kaip prodiuseris ir aranžuotojas.

Grupės bosistas Ville Huolman priklauso jaunųjų Suomijos džiazo liūtų kartai. Bosistas žinomas iš darbo su puikių įvertinimų pelniusia grupe MP4. Jis taip pat muzikuoja su UMO orkestru, Kannaste-Ojajärvi kvartetu, Eero Koivistonen ansambliu, Jukka Perko, Severi Pyysalo ir The Poppoo, Teemu Viinikainen, Mikko Innanen, Teppo Mäkynen, Antti Sarpila ir kt.

Nuo pat Pepa Päivineno solinės karjeros pradžios 1997 jo grupės skambesį ženklina intensyvūs Mikko Hassinen mušamieji. Vienas žymiausių Suomijos būgnininkų, puikus muzikuodamas tiek su bigbendais, tiek su mažais ansambliais, yra grojęs su daugybe įvairaus kalibro Suomijos džiazo grupių ir muzikantų nuo Seppo Paakkunainen, Eero Koivistoinen ir UMO iki Severi Pyysalo, Teemu Viinikainen, Kirmo Lintinen, o taip pat su 2 iškiliausiomis Suomijos free džiazo figūromis: Pepa Päivinenu ir Rauliu Bjorkenheimu. Su pastarojo grupe Triad būgnininkas grojo Vilnius Jazz 2000 festivalyje. Mikko Hassinenas muzikavo ir su tarptautiniais džiazo šviesuliais Randy Weston, Anders Jormin, Rich Shemaria. David Liebman, Tomasz Stanko.

Mikko Hassinenas žinomas ir kompozitorius, intensyviai komponuojantis ir aranžuojantis bigbendams; tarp kurių UMO džiazo orkestras, bei kameriniams ir džiazo ansambliams. Šalia šios veiklos būgnininkas ir kompozitorius tyrinėja elektronines raiškos formas ir muzikos programavimą; jo elektroninės muzikos projektas Damodara įamžintas 3 albumais.

© Jūratė Kučinskaitė
Atgal

 
 

Yitzhak Yedid
"Myth of the Cave"

Izraelis

 

Pepa Päivinen Quartet

Suomija

 

Villerd-Ayler Quartet

Prancūzija

 

Cinesclaff'ARFI

Prancūzija

 

Mockunas & Pasborg TOXICUM Special

Prancūzija / Lietuva / Danija

 

Trigon

Moldova

 

Saga

Lietuva

 

The Jamie Saft Blues Explosion

JAV