36th Vilnius Jazz Festival. 12-16 October, 2022
Vilnius Jazz'2006

Trigon (Moldova):

Anatol Stefanet  - viola, vocals
Vali Bogheanu – saxophone, trumpet, kaval, flute, vocals
Dorel Burlacu – keyboards
Gari Tverdohleb – drums, percussion, xylophone

"Tai sukrėtė! Apie jų pasirodymą norėtųsi kalbėti taip pat originaliai, kaip jie groja. Tačiau varžytis su jais neįmanoma. Jų kūryba ne tik teatrališka, žaisminga, bet ir labai gili; kiekvienas šių muzikantų nuostabus virtuozas profesionalas, be to, jie sukūrė mums jaukų, nuostabų, vaizdingą pasaulį",- taip apie Trigon koncertą 1998 kalbėjo Anatolijus Krolas.


Unikalioje ir originalioje Trigon kūryboje persipina Moldovos, Rumunijos, Bulgarijos folkloro, džiazo, roko akademinės muzikos raiškos priemonės bei ilgaamžės kamerinės instrumentinės tradicijos. Šį lydinį papildžius teatriniais elementais, šmaikštumu ir išradingumu, ekspresija ir nepaprastu meistriškumu gausime unikalų kibirkščiuojantį, ugningą ir uždegantį kokteilį pavadinimu Trigon.

Trigon susibūrė kaip art-jazz-folk trio 1992 Kišiniove, Moldovoje, savitos grupės gimimą inicijavo Michailas Alperinas. 1993 grupė debiutavo Kišiniovo džiazo festivalyje, o jau po metų jų debiutinį albumą The Moldovan Wedding in Jazz (Moldaviškos vestuvės džiaze) išleido firma Silex (Prancūzija). 1996 albumas buvo įvertintas Prancūzijos Charles Cros meno akademijos Didžiuoju prizu.

Nuo pat pirmojo albumo grupė tapo savotiškais Moldovos kultūros ambasadoriais - Trigon dažniau muzikuoja svetur nei gimtojoje šalyje, savo albumus leidžia taip pat daugiausia užsienyje. Antrasis Oglinda įrašytas Norvegijoje, išleistas Vokietijoje (1998, Jaro), sekantis - Free Gone Rusijoje (2000, Boheme Music), The Voice of My Earth - Rumunijoje (2001, Green Records).

Trigon pelnė didžiulį pasisekimą grodama džiazo festivaliuose Ukrainoje, Prancūzijoje, Ispanijoje, Bulgarijoje, Rumunijoje, Norvegijoje, Vokietijoje, Olandijoje; grupė muzikavo su tokiomis džiazo figūromis kaip Dave Holland, Jean Luc Ponty, o taip pat grupės iniciatoriumi Michailu Alperinu. Trigon nariai dalyvavo 1998 Black Sea projekte. Šalia aktyvios koncertinės veiklos Trigon nariai dėsto, veda meistriškumo kursus (tarp jų - Norvegijos muzikos akademijoje), dalyvavo kuriant muziką spektakliams; jų kompozicijos įrašytos Moldovos, Rusijos, Bulgarijos, Rumunijos ir Prancūzijos radijuje ir televizijoje.

Trigon (tuo metu dar trio) kūrybos žavesiu, humoru, ekspresija ir profesionalumu turėjo progos žavėtis ir džiazo gerbėjai Lietuvoje - 1998 Birštono džiazo festivalyje. Nuo to laiko pakito grupės sudėtis ir instrumentarijus, tačiau kūrybinės nuostatos išliko. Šiandieninio Trigon muzikoje mažiau grynojo folkloro, daugiau džiazo raiškos ir laisvų improvizacijų bei šiuolaikinės akademinės muzikos priemonių.

Svaiginančiais alto pasažais Trigon muzikinį audinį nuo pat susibūrimo dabina grupės lyderis, kompozitorius ir aranžuotojas Anatol Stefanet. Alto virtuozas nuo mažens ugdė meistriškumą drauge su tėvu grodamas kaimo vestuvėse, vėliau - liaudies muzikos orkestruose - su garsiąja folkloro grupe Leutari jis gastroliavo bemaž po visą pasaulį. Baigęs Moldovos konservatoriją, 1992 Anatolas Stefanetas subūrė Trigon, o taip pat pradėjo solinę karjerą. Prancūzijoje altistas įgrojo ir išleido 3 solinius albumus. Pastarasis, Anatol Stefanet - Bratsch solo (1998) du kartus pelnė CHOCK premiją. Šis albumas įtrauktas į 8 pasaulio muzikantų CD kolekciją, kuri pernai buvo įvertinta Prancūzijos Charles Cros meno akademijos Grand Prix. Kaip solistas jis dalyvavo tarptautiniame alto kongrese Naujojoje Zelandijoje.

Eksperimentuoti linkęs altistas ir vokalistas šalia darbo su Trigon vadovauja moldavų liaudies muzikos ansambliui. Jis muzikavo Black Sea Orchestra ir tarptautiniame Berlin Experimenty Orchestra. Nuo 2002 Anatolas Stefanetas yra Ethno-jazz festivalio meno vadovas.

Nauja spalva Trigon muziką praturtino Vali Boghean - meistriškas pūtikas multiinstrumentininkas: saksofonininkas, kornetistas, atlikėjas daugybe pučiamųjų liaudies instrumentų bei išskirtinis vokalistas. Būtent kaip vokalistas jis pelnė nacionalinio Nicolae Sulac vardo liaudies dainos konkurso Grand Prix. Jis taip pat įvertintas tarptautiniuose Moldovos ir Rumunijos konkursuose (Galbena Gutuie, Lautarii Moldovei, Maria Dragan, Malurile Dunarii, Maria Tanase). Dalyvavo įrašant Ana Barbu albumą On the Wings of Love.

Tvirtą harmoninį pagrindą Trigon solistų improvizacijoms kuria klavišininkas Dorel Burlacu. Profesinę karjerą pradėjęs 1993, po to kai Muzikos akademijoje baigė džiazo fortepijoną ir kompoziciją, jis grojo įvairios stilistikos grupėse: Cuibul, The Snails, Select-X, UNIVOX, 1997-1999 vadovavo lenkų džiazo grupei CORONA, dalyvavo projekte Silver Age. Dorel Burlacu - vienas iš afrokubietiškos muzikos projekto Baila conmigo bei projekto funky.md kūrėjų. Pianistas taip pat muzikuoja solo, yra išleidęs autorinį CD 25th Frame, muzikavo su Hans-Gunther Adam bei Stevie Woods. Dorel Burlacu garsėja ir kaip puikus atlikėjas chromatine lūpine armonikėle.

Įvairiausius mušamuosius ir perkusinius instrumentus valdo virtuoziškas grupės būgnininkas Gari Tverdohleb, pirmojo Trigon būgnininko Olego Balataga mokinys. Moldovos meno akademijos auklėtinis yra gausybės džiazo ir roko projektų dalyvis.

© Jūratė Kučinskaitė
Atgal

 
 

Yitzhak Yedid
"Myth of the Cave"

Izraelis

 

Pepa Päivinen Quartet

Suomija

 

Villerd-Ayler Quartet

Prancūzija

 

Cinesclaff'ARFI

Prancūzija

 

Mockunas & Pasborg TOXICUM Special

Prancūzija / Lietuva / Danija

 

Trigon

Moldova

 

Saga

Lietuva

 

The Jamie Saft Blues Explosion

JAV