36th Vilnius Jazz Festival. 12-16 October, 2022

Alexander Hawkins Trio

Jungtinė Karalystė

Alexander Hawkins – p
Neil Charles – db
Stephen Davis – dr

Vienu savičiausių moderniojo džiazo balsų vadinamas britų džiazo pianistas, vargonininkas, kompozitorius ir grupių lyderis Alexanderis Hawkinsas „Vilnius Jazz“ publikai jau neblogai žinomas. 2015 metais šioje scenoje jis su italų saksofonininku Roberto Ottaviano atliko JAV saksofono legendai Steve’ui Lacy skirtą programą, o 2018-aisiais su švedų vokaliste Sofia Jernberg pristatė tradicinės etiopų dainos įkvėptą projektą.

Dabar laukia įdomi pažintis su šio pianisto trio, jau spėjusiu per savo gyvavimo dešimtmetį įspausti ryškų pėdsaką šiuolaikiniame džiaze. Mat trio produktyviai bendradarbiavo su JAV moderniojo džiazo ikona saksofonininku Anthony Braxtonu – 2018 metais ansamblis grojo Londone jo projekte, o vėliau su A.Braxtonu kaip jo kvartetas gastroliavo Europoje ir įrašė visus pasirodymus, kurie sugulė į 13-kos albumų rinkinį. A.Hawkinso trio sudaro ir žymaus anglų saksofonininko Johno Surmano kvarteto branduolį.

Šių muzikantų jautrumą tarpusavio impulsams kritikai lygina su gyvsidabrio takumu. Kol kas vieninteliame trijulės išleistame albume meistriškai dera racionalumas ir spontanika. Kitų metų pradžioje turėtų pasirodyti naujas grupės albumas.

Alexanderiui Hawkinsui pranašaujama neprilygstamų novatorių Cecilo Tayloro ir Andrew Hillo šlovė. Jis sąmoningai atsisakė akademinių džiazo studijų norėdamas groti, kas jam patinka ir kaip patinka. Muzikas studijavo Kembridže teisę ir kriminologiją, bet sugebėjo išsiugdyti stulbinamą grojimo techniką ir pelnyti kūrybingumu bei lakia vaizduote vieno novatoriškiausių JK pianistų ir kompozitorių reputaciją.

Savo įkvėpėjais kūrėjas vadina daugelį „free“ džiazo pionierių, o pagrindiniu – JAV pianistą Artą Tatumą. Alexanderis muziko kelią pradėjo nuo klasikos ir vargonų. Tai vėliau jam padėjo tapti vienu įdomiausiu improvizuotoju „Hammond“ vargonėliais. Jo suburtas vargonų trio „Decoy“ sudomino net iškilų „free“ džiazo saksofonininką Joe McPhee, ne kartą prisijungusį prie grupės projektų.

A.Hawkinsas reiškiasi nepaprastai įvairiais amplua, derindamas savitą komponavimo manierą ir laisvą improvizaciją, stebindamas džiazo pasaulį unikalia grojimo technika. Jis groja ansambliuose nuo duetų iki didelių kolektyvų, pasirodo ir solo, kuria bei aranžuoja muziką žinomiems kolektyvams.

2012-aisiais A.Hawkinsas pateko tarp jaunųjų kompozitorių, išrinktų dalyvauti Londono simfoninio orkestro eksperimentinėje programoje ir gavo užsakymą sukurti beveik valandos trukmės kompoziciją BBC radijui. Kūrėjas parengė aranžuočių rinkinį Londono „Dedication Orchestra“, sukūrė kompozicijų Londono, Berlyno ir Čeltenhamo džiazo festivaliams, Pierre’o Boulezo salei Berlyne, šiuolaikinės muzikos grupei „Riot Ensemble“.

2016-aisiais „Parlamentiniuose džiazo apdovanojimuose“ („Parliamentary Jazz Awards“ ) jis buvo išrinktas Metų instrumentininku, o 2018 metais tapo „Civitella Ranieri“ fondo Umbrijoje (Italija) stipendininku.

Muzikas koncertavo ir dirbo įrašų studijose su visa plejada įvairių kartų šiuolaikinės improvizacinės muzikos lyderių, tarp jų – Evanu Parkeriu, Wadada Leo Smithu, Marshallu Allenu, Hanu Benninku, Hamidu Drake’u, Robu Mazureku, Tayloru Ho Bynumu, Harrisu Eisenstadtu, Shabaka Hutchingsu, Michaelu Formaneku, Nicole Mitchell, Matana Roberts, Esperanza Spalding, Jonny Greenwoodu, Angelika Niescier. Jis taip pat yra žinomas savo pasirodymais legendinio Pietų Afrikos būgnininko Louiso Moholo grupėse.

Virtuozas įgrojo apie 30 albumų kaip grupių lyderis ir vienas lyderių, koncertais išmaišė didžiausius pasaulio festivalius ir muzikos klubus. Vien šį rudenį jis dalyvauja tarptautiniuose turnė kaip R.Ottaviano ir kanadiečių klarnetininko François Houle grupių narys bei su amerikiečių violončelininke Tomeka Reid, muzikuoja Europos festivaliuose ir džiazo klubuose su įvairiais duetų partneriais ir dideliais ansambliais.

Neilas Charlesas baigė klasikinį kontrabosą Londono „Guildhall School of Music and Drama“. Jis nuolat koncertuoja, gastroliuoja ir įrašinėja muziką su džiazo, klasikinės bei šiuolaikinės muzikos kolektyvais, reiškiasi ir popžanruose, be to, yra ne tik paklausus muzikantas, bet ir įrašų prodiuseris, muzikos kūrėjas.

Atlikėjas grojo legendiniame „Mingus Big Band“, Jacko DeJohnette, Byrono Walleno, Jose Jameso, Jerry Dammerso, Courtney Pine’o, Terence’o Blanchardo grupėse. Jis pats yra subūręs elektroakustinį laisvojo džiazo trio „Zed-U“.

Stephenas Davisas improvizacinės muzikos scenoje reiškiasi kaip būgnininkas, kompozitorius ir grupių lyderis. Jo kvartete groja A.Hawkinsas, Alexas Bonney ir Dylanas Batesas. Jis yra A.Braxtono grupės „The New Standard“ būgnininkas, taip pat groja laisvojo džiazo trio su pianistu Matthew Bourne’u ir kontrabosininku Dave’u Kane’u, išleido su jais puikiai įvertintų albumų.

S.Davisas yra įgrojęs ir savo autorinių projektų kaip kompozitorius britų „Babel“ ir šveicarų „Intakt“ kompanijose. Jis muzikavo su daugeliu iškilių atlikėjų, tarp jų – Marku Ribotu, Evanu Parkeriu, Ralphu Alessi, Krisu Davisu, Johnu Tayloru, Rufusu Reidu, Paulu Dunmallu, Django Batesu, Vanu Morrisonu.

Vilnius Jazz'2022

Alexander Hawkins Trio

Jungtinė Karalystė

Liudas Mockūnas - Samuel Blaser - Marc Ducret

Lietuva-Šveicarija-Prancūzija

Jievaras Jasinskis’ JJA Chamber Project

Lietuva

Hamid Drake’s Turiya: Honoring Alice Coltrane

JAV-Prancūzija-Portugalija-Norvegija-Italija

Oak Birches and Klaipėda Jazz Orchestra

Lietuva

Vadim Neselovskyi: Odessa – a Musical Walk through a Legendary City

Ukraina

Petras Vyšniauskas - Arkady Gotesman

Lietuva

Improdimensija Orchestra feat. Marc Ducret

Lietuva-Prancūzija

Greta Skaraitienė: Sounding Portraits of “Vilnius Jazz”

Lietuva

Dainius Pulauskas Acoustic Group

Lietuva

 
Vilnius Jazz Young Power 2022

8 notes missing

Lietuva

Snus

Lietuva-Danija

Quark Effect

Lietuva

Dominykas Norkus

Lietuva

 
Vilnius Jazz Young Power 2022 Guests

Luvhurts

Lietuva