35th Vilnius Jazz Festival. 13-16 October, 2022

2009.01.26

ARTscape pristato vieną iškiliausių Suomijos džiazo scenos asmenybių

Sausį startavęs ilgalaikis tarpdisciplininis nacionalinės programos "Vilnius - Europos kultūros sostinė 2009" projektas ARTscape, vilniečiams bei miesto svečiams pristato šiuolaikinius Europos šalių menus. Helsinkis tapo pirmąja XXI amžiaus Europos kultūros sostine, todėl ARTscape neatsitiktinai pradejo savo programą šios šiauriausios Europos šalies meno pristatymu.

Vasario 3 d. 19.00 val. Valstybiniame Vilniaus mažajame teatre Suomijos naująją improvizacinę muziką pristatys viena iškiliausių Suomijos džiazo scenos asmenybių – 30-metis saksofonininkas ir kompozitorius Miko Innanen bei jo grupė „Innkvisitio". Bilietus platina Bilietai LT , kaina - 30 Lt.

Mikko Innanen & Innkvisitio feat. Liudas Mockūnas

Mikko Innanen - alto, soprano and baritone sax, compositions;
Liudas Mockūnas - tenor and baritone sax;
Seppo Kantonen - keyboards;
Joonas Riippa - drums.

Mikko Innanen (1978)- viena įdomiausių Suomijos džiazo scenos asmenybių ir vienas iškiliausių savo kartos Šiaurės kraštų saksofonininkų, Skandinavijos džiazo žurnalistų lyginamas su Janu Garbareku, Davidu Liebmanu, netgi Ornette Colemanu ar Albertu Ayleriu. Trisdešimtmetis saksofonininkas ir kompozitorius, išsiskiriantis ekspresyvumu ir laisva, originalia mąstysena, savo kūryboje žvalgo plačius stilistinius horizontus nuo avangardo klasikos iki autentiško bliuzo bei diksilendo, be baimės laužydamas įprastas stilistines klišes, o universalų skambesį praturtindamas neįprastais posūkiais. Altinį, sopraninį, tenorinį bei baritoninį saksofonus pučiantis Mikko Innanenas savo instrumentų arsenalą neretai papildo ir kitais skambančiais objektais.
Nuo dešimties pradėjęs pūsti saksofoną, netrukus Mikko Innanenas susidomėjo džiazu ir jau 12metis grojo su profesionaliais muzikantais. Dar studijuodamas Sibelijaus muzikos akademijoje, jis pasirodė Suomijos džiazo scenose su įdomiausiais šios šalies naujojo džiazo kūrėjais ir netruko pelnyti daug žadančio muzikanto reputaciją. Pastaruosius keletą metų saksofonininkas aktyviai reiškiasi Suomijos ir Europos džiazo scenose, grodamas su tokiomis grupėmis kaip Mr Fonebone, Nuijamiehet, Gourmet bei tarptautinėmis grupėmis Delirium, Triot.
Mikko Innaneno meistriškumas įvertintas daugybe prizų - nuo 2000-aisiais pelnyto geriausio solisto prizo Tarptautiniame džiazo grupių konkurse Ispanijoje iki pernai jam įteikto Suomijos džiazo federacijos Yrjö apdovanojimo.

Mikko Innaneno kūrybinius principus ryškiai perteikia jo 2007-aisiais suformuota grupė Innkvisitio, pateikianti išskirtinius žaismingos estetikos ir labai tikslios harmoninės kalbos derinius. Paradoksalūs, šmaikštūs, laisvi ir nepaprastai techniški Innkvisitio muzikantai drąsiai leidžiasi į intriguojančias muzikines avantiūras, kuriose apstu netikėtumų, tokių kaip triukšminguose nūdienos skambesiuose išnyrantis kuo autentiškiausiai restauruotas diksilendas ar tamprios žėrinčios bebopo grandinėlės akustiškai kuriamų kompiuterinių skambesių fone.
Innkvisitio per savo gyvavimo metus kėlė ovacijas Estijos, Suomijos, Švedijos, Norvegijos, Vokietijos, Prancūzijos koncertų salėse, puikiai įvertintas ir jų gyvai įgrotas albumas “Paa-da-pap”, išleistas 2007.

Mikko Innanen & Innkvisitio skambesį kuria klavišininkas Seppo Kantonen (1963), jau nuo 8-to dešimtmečio muzikuojantis ne tik džiazo, bet roko scenose, taip pat grojantis populiarią bei šiuolaikinę akademinę muziką. Jis taip pat reiškiasi ir kaip grupių lyderis (trio Klang, Tokka, Albero), kompozitorius bei Sibelijaus muzikos akademijos dėstytojas. Seppo Kantonenas vadinamas daugiausiai gastroliuojančiu ir įrašinėjančiu Suomijos džiazmenu. Jo aktyvią veiklą liudija gausi diskografija bei įspūdingas kūrybinių partnerių sąrašas, tarp kurių ne tik Suomijos džiazo meistrai, bet ir tokie pasaulinio garso muzikantai, kaip Ray Anderson, Louie Bellson, Anders Bergcrantz, Michael Brecker, Dee Dee Bridgewater, Gil Evans, Frank Gambale, Barry Guy, Billy Hart, Joe Henderson, Freddie Hubbard, Nils Landgren, David Liebman, Joe Lovano, Jesper Lundgaard, Vince Mendoza, Palle Mikkelborg, Bob Mintzer, Bob Moses, Houston Person, Mathias Ruegg, Terje Rypdal, Maria Schneider, Tomasz Stanko, Toots Thielemans, Cuong Vu, Bennie Wallace, Kenny Wheeler, Joe Williams, Norma Winstone, Phil Woods, John Zorn ir kt. Jo veikla dar 1985 įvertinta Georgie prizu.
Innkvisitio pulsą muša muzikaliausiu Suomijos būgnininku vadinamas Joonas Riippa (1977), garsėjantis fenomenalia technika ir nepaprastu preciziškumu.

Kritikai pažymi veik telepatinį Innkvisitio narių ryšį, todėl dar labiau intriguoja kaip į šį projektą įsijungs ketvirtąjį Innkvisitio narį Timo Lassy koncerte Vilniuje keičiantis Lietuvos saksofonininkas Liudas Mockūnas (1976).
Ne pagal amžių brandus ir patyręs Liudas Mockūnas sėkmingai įsiliejo į Europos improvizacinės muzikos erdves ir jau bemaž dešimtmetį jo iškalbingi saksofonai skamba tarptautiniuose kolektyvuose ir projektuose, o pats saksofonininkas tituluojamas “Lietuvos džiazo ambasadoriumi”. Neortodoksiniais instrumento galimybių tyrinėjimais ir savita muzikine kalba išsiskiriantis muzikas giliai jaučia ir valdo plačią stilių skalę, savo kūryboje tirpdydamas stilistines ribas bei kurdamas įspūdingus garsinius peizažus.
Liudo Mockūno veikla pastaraisiais metais įvertinta svariausiais Lietuvos džiazo apdovanojimais: “Vilnius Jazz” festivalio prizu už indėlį į Lietuvos džiazo kultūrą (2006) bei Birštono džiazo festivalio didžiuoju prizu (2008).


Jūratė Kučinskaitė
 

Naujienos e-paštu

RSS

2022.10.10

Grįžta rudeninė džiazo fiesta „Vilnius Jazz“

2022.10.06

Pranešimas spaudos atstovams

2022.10.05

Labiausiai laukiama 35-ojo „Vilnius Jazz“ žvaigždė nusilenks mistinei asmenybei

2022.09.28

35-ąjį „Vilnius Jazz“ festivalį užkurs džiazo patrakėliai iš Jungtinės Karalystės ir Lietuvos

2022.09.05

Skelbiamas septynioliktasis jaunųjų džiazo atlikėjų konkursas VILNIUS JAZZ YOUNG POWER 2022

visos naujienos