36th Vilnius Jazz Festival. 12-16 October, 2022

2009.10.16

Festivalis “Vilnius Jazz 2009” įvertino Romualdo Grabšto nuopelnus Lietuvos džiazo kultūrai

Tarptautinis džiazo festivalis ”Vilnius Jazz 2009” antrajame koncerte spalio 16 dieną, paskelbė tradicinio apdovanojimo laureatą. UAB “A Cappella” ir festivalio “Vilnius Jazz” prizu už indėlį į Lietuvos džiazo kultūrą buvo įvertintas šviesaus atminimo Lietuvos džiazo muzikas – vienas iš Lietuvos džiazo pionierių, pianistas, kompozitorius, Kauno bigbendo įkūrėjas ir ilgametis vadovas ROMUALDAS GRABŠTAS (1943-2009). Garbingą festivalio apdovanojimą – atminimo diplomą ir “A Cappella” dovaną - atsiėmė Maestro dukra – Vesta Grabštaitė.

Romualdas Grabštas savo veiklą suvokė kaip misiją. Jo pasišventimas, nuoseklus ir kūrybingas darbas pasirinktoje srityje bei atkaklus tikslo siekis artimi ir paties “Vilnius Jazz” festivalio idėjoms bei nuostatoms.
Maestro ilgus dešimtmečius puoselėjo džiazo tradicijas Lietuvoje. Džiazo scenoje pasirodė 7-to dešimtmečio pradžioje - nuo 1963 vadovavo džiazo grupėms, tarp kurių ir “Tulpės“ kavinės ansamblis, ir nemažai įrašų radijo fonduose palikęs LRTV instrumentinis ansamblis; 1980 subūrė džiazo ansamblį Kauno menininkų namuose. 1985-1991 R.Grabštas dirbo Marijampolės teatro muzikinės dalies vedėju, komponavo, gyvai muzikuodavo spektakliuose. Tačiau meilė džiazui nugalėjo ir 1991 Romualdas Grabštas grįžo į gimtąjį Kauną, kur jo rūpesčiu buvo įsteigtas Kauno bigbendas.

Romualdo Grabšto vadovaujamas džiazo orkestras tapo puikia “komanda”, meistriškai atliekančia ir orkestrinio džiazo klasiką, ir šiuolaikinio džiazo kompozicijas. Per bemaž 2 dešimtmečius Kauno bigbendas aktyviai dalyvavo šalies muzikiniame gyvenime, koncertavo Estijoje, Latvijoje, Suomijoje, Švedijoje Rusijoje, Norvegijoje, Baltarusijoje, Lenkijoje, Olandijoje. Visą šį laiką kolektyvui vadovavęs talentingas muzikantas ir nenuilstantis organizatorius R.Grabštas rūpinosi savo orkestro skambesio kokybe, į kolektyvą kviesdamas ryškiausius Lietuvos džiazo solistus, tokius kaip S.Sasnauskas. V.Ramoška ir kt. Jis taip pat siekė ir kuo platesnės savo atstovaujamo žanro sklaidos. Nepaliaujamai ieškodamas naujų tokio, atrodytų, nepaslankaus instrumento, kaip didysis džiazo orkestras, raiškos formų, R.Grabštas rengė unikalų švietėjišką "Džiazo pamokų" ciklą, sumanė ir su savo orkestru įgyvendino neįprastus projektus, tokius kaip: "Džiazas prie Gariūnų", "Konrado džiazo klubas", "K+M+B Bliuzo maratonas” ir kt., į šiuos projektus įtraukdamas ne tik ryškiausius šalies džiazo meistrus, tačiau ir kino, teatro, cirko, pantomimos, šokio, dailės bei kitų meno šakų atstovus.
Romualdas Grabštas nevengė novatoriškų idėjų – su savo kolektyvu jis ryžtingai įgyvendino ne vieną kūrybinį iššūkį, tarp kurių – 1995-ųjų “Vilnius Jazz” festivalyje skambėjusi suomių kompozitoriaus Yukka Linkola kompozicijų programa, Olandijoje pristatyta Algimanto Bražinsko oratorija “Džiaugsmų giesmė” bei įvairūs tarptautiniai projektai. Kauno bigbendas dalyvavo tarptautiniuose projektuose su vokiečių vargonininke Barbara Dennerlein, argentiniečių perkusininku Danieliumi Mesina, švedų dainininku Roger Pontare, Suomijos džiazo muzikos kūrėjais bei atlikėjais Yukka Linkola ir Eero Koivistoinen, Norvegijos džiazo muzikais Brink Yohnson, Dag Eilertsen, Hans Mathissen, Latvijos kontrabosininku Ivar Galenieks, prancūzų akordeonininku Richard Galliano, JAV pianistu ir kompozitoriumi Frank Mantooth, JAV trimitininku Randy Brecker ir kt.

Maestro Romualdas Grabštas tapo šeštuoju tradicinio Vilniaus džiazo festivalio apdovanojimo laureatu. Už nuopelnus Lietuvos džiazo kultūrai jau yra pagerbti šviesaus atminimo muzikologas Liudas Šaltenis, saksofonininkas Liudas Mockūnas, trombonininkas Skirmantas Sasnauskas, gitaristas Juozas Milašius bei muzikologė Jūratė Kučinskaitė.

"Vilnius Jazz" inf.
www.vilniusjazz.lt
 

 

Naujienos e-paštu

RSS

2023.10.16

„Vilnius Jazz“ jaunųjų talentų konkurse triumfavo tūbos virtuozas

2023.10.14

„Vilnius Jazz“ įvertino Marijaus Aleksos nuopelnus Lietuvos džiazui

2023.10.11

36-ąjį festivalį „Vilnius Jazz“ pradės džiazo narsuoliai, kuriems neegzistuoja galimybių ribos

2023.10.09

Festivalis „Vilnius Jazz“ atkeliauja kupinas intriguojančių sugrįžimų ir naujų pažinčių

2023.10.05

Pranešimas spaudos atstovams

visos naujienos