35th Vilnius Jazz Festival. 13-16 October, 2022

2013.10.04

26-asis "Vilnius Jazz" festivalis vėl kitoks ir vėl intriguojantis

Ne tiek į žvaigždes, kiek į atradimus ir novatorišką kūrybą orientuotas Vilnius Jazz festivalis nekeičia savo misijos ir šiemet. Būtent tai leidžia šiam festivaliui kasmet atsinaujinti ir būti šviežiu įvykiu, nors rengiamas jis be pertraukų jau daugiau nei ketvirtį amžiaus ir yra tapęs tikru rudenėjančio Vilniaus intensyvaus muzikinio sezono pradžios simboliu. Spalio 9-13 d. Piano.lt ir Rusų dramos teatro salėse tradiciškai laukiami visi gero ir kokybiško džiazo ieškotojai.

Simboliška, kad Lietuvai pirmininkaujant Europos Sąjungai, šiemet ir Vilnius Jazz festivalio scenoje skambės itin daug europietiško džiazo, kurį atliks rinktiniai Europos kolektyvai. Festivalyje muzikuos vienas geriausių pasaulyje ir didžiausių Europoje Briuselio džiazo orkestras, kurio koncertas „Graphicology“ (spalio 11 d.) žada netikėtą vaizduojamojo meno, komiksų ir gyvos džiazo muzikos derinį. Taip pat atvyks bene kūrybingiausia šiuo metu šveicarų muzikos grupė „Hildegard Lernt Fliegen“ (spalio 10 d.), kurios koncertuose sėkmingai dera džiazas, muzikinis teatras, rokas ir repas. Nuo pat susikūrimo šią „išprotėjusių“ ir beprotiška energija trykštančių vyrukų kompaniją lydėjo kritikų ir klausytojų euforija. Prancūzų džiazo guru Andy Emleris, 2007 m. jau viešėjęs Vilnius Jazz festivalyje, šįkart atsiveža savo žymųjį orkestrą „MegaOctet“ (spalio 12 d.), kuriame suburti ryškiausi jo kartos improvizuotojai. O melodingomis, poetiškomis nuotaikomis publiką užburiantis Liuksemburgo vibrafonininkas Pascalis Schumacheris (spalio 10 d.) atvyksta su subtilaus skambesio ir plastiško garso kvartetu (vibrafonas, fortepijonas, bosinė gitara ir perkusija). Be to, Vilnius Jazz istorijoje pirmą kartą bus pristatytas ir Slovėnijos džiazas, kuriam atstovaus novatoriška ir itin talentinga pianistė Kaja Draksler (spalio 9 d.), vadinama Theloniouso Monko ir Cecilo Tayloro tradicijų sekėja. Ji supažindins su šią vasarą įrašyto savo pirmojo solinio albumo kompozicijomis.

Kitas ryškus 2013 m. Vilnius Jazz akcentas – aktualiausi Niujorko eksperimentininkų projektai. Tik dviem savaitėmis vėliau už Niujorko publiką vilniečiai festivalyje išvys nebylų filmą „A Gamblers Hand“ gyvai skambant postmodernaus džiazo siuitai, kurią avangardinio meno kūrėjas ir perkusininkas Seanas Noonanas atliks kartu su styginių kvartetu (spalio 12 d.). Taip pat šiemet festivalis pirmasis Europoje publiką supažindins su unikaliu gitaros meistru Davidu Fiuczynskiu (JAV), išgarsėjusiu pasaulyje su savo įkurta fank džiazo grupe „Screaming Headless Torsos“. Tiesa, Vilniuje bus galima išgirsti kai ką visiškai naujo – Rusų dramos teatro scenoje jis pristatys naujausią projektą „Planet MicroJam“ (spalio 13 d.), kuriame neriama į mikrotoninės muzikos pasaulį, improvizuojama Rytų tautų liaudies muzikos melodijomis (turkų, arabų, kinų ir pan.) ir visa tai apipavidalinama vakarietiško ritmo energija.

Tarpžanriniai, menų sintezės projektai – sena Vilnius Jazz tradicija. Šiemet be jau minėto Briuselio džiazo orkestro, paversiančio komiksų kūrėjo Philipo Paquet piešinius džiazo partitūromis, festivalio scenoje tradiciškai susitiks džiazo ir akademinės muzikos atlikėjai. Negana to, pirmą kartą nuskambės būtent Vilnius Jazz scenai sukurtas šiuolaikinio lietuvių kompozitoriaus opusas – Osvaldo Balakausko „Pavasario psalmės“ (spalio 12 d.), užsakytos ir sukurtos perkusininko Arkadijaus Gotesmano iniciatyva. Visi šio projekto atlikėjai susiję su džiazo scena, o ir pats kompozitorius neslepia, kad jam visada imponavo „savita džiazo muzikos gramatika“, kuo nesunku patikėti klausant ir kitų šio autoriaus kūrinių.

Lietuvos džiazui festivalyje taip pat atstovaus Liudas Mockūnas, pasirodysiantis duetu kartu su niujorkiečiu perkusininku Williamu Hookeriu (spalio 12 d.), ištikimu „free jazz“ estetikos šalininku. O dar vienas duetas šių metų Vilnius Jazz scenoje, netgi galėtų būti pavadintas ypatingu įvykiu Lietuvos džiazo istorijoje. Po pernai spontaniškai įvykusios bendros improvizacijos festivalio scenoje, šiemet Vladimiras Čekasinas bei Vladimiras Tarasovas, atnaujinę bendrą veiklą po dešimtmečių pertraukos, parengė specialų projektą (spalio 11 d.).

Jau aštuntus metus iš eilės į Vilnius Jazz sceną kils ir jauniausia šalies džiazo kūrėjų karta – čia varžysis „Vilnius Jazz Young Power“ konkurso finalininkai (spalio 13 d.). Šis festivalio sumanytas konkursas atvedė į džiazo sceną ne vieną perspektyvų kolektyvą, atskleidė talentų, kurie šiandien sėkmingai reiškiasi ne tik Lietuvoje, bet ir už jos ribų. Šiemetės varžybos taip pat žada atradimų.

Konkursą savotiškai pratęs Vilnius Jazz ir Edinburgo džiazo festivalių bendras projektas – Škotijos ir Lietuvos jaunimo, susibūrusio į „Euan Stevenson Vilnius Quintet“, muzika.

Bilietus platina Bilietų Pasaulis.

Festivalio inf.
www.vilniusjazz.lt

 

C-Gen Hacking Watermark

Naujienos e-paštu

RSS

2022.10.10

Grįžta rudeninė džiazo fiesta „Vilnius Jazz“

2022.10.06

Pranešimas spaudos atstovams

2022.10.05

Labiausiai laukiama 35-ojo „Vilnius Jazz“ žvaigždė nusilenks mistinei asmenybei

2022.09.28

35-ąjį „Vilnius Jazz“ festivalį užkurs džiazo patrakėliai iš Jungtinės Karalystės ir Lietuvos

2022.09.05

Skelbiamas septynioliktasis jaunųjų džiazo atlikėjų konkursas VILNIUS JAZZ YOUNG POWER 2022

visos naujienos